Přeskočit na obsah

Spirituální Praha a vyhlídka ze střechy

    Výhled ze střechy paláce U Hybernů

    Baví vás výhledy z pražských věží? Chci vám dnes doporučit k návštěvě jedno dosud málo známé vyhlídkové místo. Je to příležitostně přístupná střecha paláce U Hybernů. Uvidíte z ní zase trochu jiný kousek města než z jiných vyhlídek. A mám pro všechny speciální nabídku – střecha je totiž přístupná pouze spolu s výstavou Spirituální Praha a pokud se k Hybernům vydáte,

    použijte při nákupu vstupenek kód BACKTOOFF, získáte 50% slevu, a to jak při nákupu v pokladně Hybernie, tak v jejich eshopu.

    Není to dobrý tip na odpolední program?

    Výhled ze střechy paláce U Hybernů
    Výhled ze střechy paláce U Hybernů

    A teď co tam uvidíme?

    Ze střechy (překvápko – nemusíte po schodech, je tam výtah!) se naskýtá jedinečný výhled na koridor bývalých středověkých staroměstských hradeb – v trase Revoluční a Na Příkopě byl obranný příkop, v místě Prašné brány se vjíždělo do Starého Města od Kutné Hory. Byla to veledůležitá trasa, neboť tudy přijížděly do města vozy naložené stříbrem. Říká se, že právě proto si hned u Prašné brány Václav IV. nechal postavit svůj královský dvorec. A hned na začátku Celetné mincovnu, aby ji měl pěkně pod dohledem. Proto se dříve Hybernské ulici (a bráně na jejím konci) říkalo Horská. Ve 14. století se ulice také nazývala Svatoambrožská, pak také Dlážděná, Na Dláždění nebo (1680) Na Starém dláždění.

    Výstava a historie paláce

    Místo králova dvorce dnes stojí Obecní dům a ze střechy U Hybernů je z nadhledu vidět výzdoba, jejíž detaily bychom z chodníku neviděli. Krásně čitelný je odsud secesní nápis: 

    „Zdar tobě, Praho! Vzdoruj času zlobě, jak odolalas věky bouřím všem!“

    kolem ústřední mozaiky apoteózy Prahy.
    Na druhé straně je za krajinou novoměstských střech na dosah Vítkov. Bývalo tam městské popraviště a odsouzenci na smrt k němu museli klopýtat právě po cestě pod námi.

    Mozaika Apoteóza Prahy od Karla Špilara
    Mozaika Apoteóza Prahy od Karla Špilara

    Místo má historii přesně tak dlouhou a pestrou, jako Nové Město samotné. Celou vám ji zprostředkuje multimediální výstava Spirituální Praha/Modrá květina. Je to myslím hezký zážitek i pro děti, které vtáhnou do děje pohyblivé ilustrace a magické obrazy.
    Náročnější návštěvník si pak další detaily dočte na infopanelech.

    Klášter zde založil Karel IV. roku 1355 na památku svého korunování železnou korunou lombardskou v chrámu sv. Ambrože v Miláně. Prvními mnichy tu byli benediktini z Milána zvaní abroziáni, měli tzv. mediolanskou či ambrozianskou liturgii. Klášteru se dařilo až do husitských bouří, kdy jej začly obývat táboritské ženy. Chrámovými lavicemi a nábytkem topily v kamnech a do roku 1428 udělaly z kláštera ruiny.

    Zpustlý klášter daroval o 30 let později Jiří Poděbradský observantům, mnichům sv. Františka přísnější řehole. Ti chodili naboso, proto se jim také říkalo bosáci. Začali konat přípravy ke stavbě nového kláštera, ale zvrtlo se to – roku 1483 byli vypuzeni kališníky, proti nimž horlivě kázali a místo opět zpustlo.

    V pozdějších letech tu ožila kovárna, podle které se tu ještě roku 1631 říkalo „na kovárně“.

    Multimediální výstava Spirituální Praha
    Multimediální výstava Spirituální Praha/Modrá květina

    Teprve v roce 1630 přicházejí irští františkáni, zvaní hyberni nebo také hybernové, podle latinského pojmenování Irska – Hybernia, hledající nové působiště po konfliktech s protestantskou královnou Alžbětou. Do roku 1659 vystavěli v barokním slohu nový klášter a kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Architektem a stavitelem byl slavný Carlo Lurago, jehož si najímali například i jezuité na stavby na Karlově i Křížovnickém náměstí.

    U Hybernů r. 1785
    U Hybernů r. 1785, Václav Hlavsa, Praha očima staletí
    U Hybernů r. 17852024, palác U Hybernů
    1785/2024

    Za josefínských reforem byl klášter roku 1786 zrušen, kostel odsvěcen, vše koupil hrabě Jan Fr. Kristián Sweerts-Spork a krátce tu bylo divadlo Bouda.
    Přestavba do dnešní podoby v empírovém slohu proběhla na začátku 19. století a celý komplex sloužil celnímu úřadu. Dnes je tu scéna muzikálového divadla Hybernia. Už jste na nějakém představení byli?

    Vstup na střechu a výstavu Spirituální Praha 

    Vstupenky si můžete zakoupit přes e-shop zde, nebo přímo na místě v pokladně paláce U Hybernů. Zadáte-li při nákupu kód kuponu BACKTOOFF, získáte slevu ve výši 50 %.

    Nabídka platí do konce března 2025. Kód platí v eshopu i při nákupu v pokladně.
    Přidávám názorný obrázek, kam v e-shopu Hybernie zadat kód kuponu. (Je tam totiž ještě jedno pole pro zadání, pro nás je ale relevantní toto, označené na fotce.)

    kam zadat kód kuponu
    kam zadat kód kuponu

    Vstupenku nevyhazujte, můžete ji dále využít:

    • jako slevenku na další vstupenky do divadla. Pokud se rozhodnete koupit si vstupenky na jakékoli představení divadla Hybernia, cena vstupenky na výstavu vám bude odečtena,
    • a dále: se vstupenkou z výstavy dostanete 15% slevu na nákup v bistru U býka hned za rohem (Hybernská 1). Je to vynikající řeznictví, uvidíte sami.

    Pozor! Výstava není přístupná každý den ve stejné časy, otvírací doba se přizpůsobuje dalším programům, proto se vždy podívejte předem na web hybernia.eu na aktuální program.

    Výstavu i střechu si můžeme také užít spolu v rámci vycházky Novoměstské průchody a střecha U Hybernů.

    Příjemnou zábavu a na viděnou na některé z vycházek!
    Radka

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *